Na ostatnich targach Natura Food & be Eco dostałam do przetestowania “kajmaki z wiatraczkiem”, których producentem jest polska firma rodzinna Polder. Kajmak ten wpisany jest na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych i Regionalnych jako produkt tradycyjny Pomorza i Kujaw. W swoim składzie ma cukier, mleko pełne pasteryzowane oraz regulator kwasowości: wodorowęglan sodu (soda oczyszczona). Nie zawiera żadnych dodatków typu np olej palmowy; czy też konserwantów, barwników i zagęstników, jest też bez glutenu (info z ulotki).
Kajmak nie należy do zdrowych produktów, ale ja nie jestem radykalna w swoich wyborach i uważam, że czasem warto wyluzować – przyda się nawet zafiksowanym na zdrowym jedzeniu 😉 O oczekujących zużycia słoiczkach w papierowej torbie, przypomniałam sobie przy okazji zbliżającego się Sylwestra. Co prawda, klują się już w mojej głowie jakieś pomysły na bardziej wyszukane zastosowanie otrzymanego kajmaku, ale domowy likierek wydał mi się bardzo trafiony na ten moment, do tego ekspresowy w wykonaniu. Musiałam trochę pokombinować z proporcjami, ostatecznie jednak wypracowałam wersję, która mi bardzo odpowiada – gęsta, ale nie na tyle, żeby, był problem z nalaniem do kieliszka, no i odpowiednio mocna; przy tym nie jest nadmienie słodka, także jak dla mnie – fajnie wyważona 🙂
Zapraszam zatem po przepis na likier kajmakowy.
Składniki:
300 g kajmaku
200 ml alkoholu – u mnie: 150 ml wódki + 50 ml spirytusu
Uwaga: Jesli lubicie słabsze likiery, polecam dać samą wódkę.
Jeśli zdecydowanie procentowe, dajcie pół na pół wódkę ze spirytusem.
Sposób przygotowania:
Kajmak przekładamy do większej miski i mieszamy za pomocą łyżki lub na niskich obrotach miksera z powoli wlewanym do niego alkoholem, aż do uzyskania jednolitego trunku. Likier rozlewamy do czystych, najlepiej wyparzonych butelek. Przechowujemy w lodówce. Serwujemy ogrzany do temperatury pokojowej.
Przepis autorski.
Wpis zawiera lokowanie produktu.
Receptura z użyciem kajmaku tradycyjnego Polder.